2022. 03. 17., cs – 12:00

Kirándulás Székesfehérvárra és Pákozdra a Rákóczi Szövetség jóvoltából (Zemánn Éva 11.B)

A Garay János Gimnázium tanulói a Rákóczi Szövetség jóvoltából március 17-én tanulmányi kiránduláson vettek részt Székesfehérváron és Pákozdon. A tanulók mind honismereti szakkörösök és történelem fakultáción lévők voltak különböző évfolyamokról, így hamar megtalálták a közös hangot egymással.

Az odaút jó hangulata a megérkezés után sem tűnt el, nagy lelkesedéssel vágtunk bele a városnézésbe. Kulcsárné Németh Mariann volt az idegenvezetőnk, aki harmincöt éve van szakmájában és kiváló előadást tartott a romkertről, valamint a környékén található látványosságokról. Megismertük a Nagyboldogasszony-bazilika történetét, az árpád-házi királyok temetkezési helyét, megmutatta Kati néni szobrát, valamint megnéztünk egy csodálatos órajátékot a Kovács Jenő Óramúzeumnál. Nagyon hálásak voltunk a részletes előadásért és hogy ilyen jól ki tudtunk jönni az idegenvezetőnkkel, ez kellően megalapozta a nap hangulatát.

 

Az idegenvezetés után egy kis szabadidő következett, amikor mindenki elmehetett ebédelni és kávézni, hiszen szükségünk volt egy kis felfrissülésre, majd tovább indultunk busszal a pákozdi Katonai Emlékparkba, amely emléket állít többek között az 1848-as pákozd-sukorói csata tiszteletére és bemutatja az elmúlt 170 év főbb katonai eseményeit hazánkban és azon kívül. Elsőként a békefenntartók munkájáról hallgattunk meg egy tárlatvezetést és megismertük, hogy mit is csinálnak honfitársaink külföldön a mai napig békefenntartás címszó alatt. Ezután többek kérésére kipróbáltuk a repülőgép szimulátort, amelyben többek között Gesztesi Enikő tanárnő is részt vett. Ezután megnéztük, milyen volt egy I. világháborús katonai lövészárokrendszer és egy barakk, amelyben a katonák laktak háború idején. A többiekkel együtt engem is megdöbbentett a kendőzetlen valóság a katonák tényleges életkörülményeiről, amelyhez nagyban hozzájárult a rengeteg eredeti kiállítási tárgy és fénykép abból a korból. Innen az 1848-as emlékműhöz, majd a múzeum egy másik épületébe mentünk át, ahol a pákozd-sukorói csatáról meséltek nekünk, megmutatták, hol volt a parktól nem messze húzódó kis síkságon a csata, valamint kaptunk egy részletes bemutatást a korban használt egyenruhákról és fegyverekről is. Roppant részletes és informatív volt az előadás, nekem személy szerint nagyon tetszett, hogy pontról pontra bemutatták a fegyverek működését. Majd az egész előadást egy kisfilmmel zárták le, amely mindenki számára érthetően összefoglalta az előtte elhangzottakat.

A program végeztével útnak indultunk hazafelé és úgy érzem, mindenki maximális elégedettséggel hagyta maga mögött Székesfehérvárt és környékét. Rengeteg új dolgot tanulhattunk, vagy éppen részletesen elmélyülhettünk olyan dolgokban, amikről már tanultunk, ez pedig jóval érthetőbbé tette a történelmet, valamint puszta évszámoknál és helyszíneknél sokkal többé. Hálásak vagyunk, hogy részt vehettünk ezen a kiránduláson, és én – de szerintem a többiek is – reméljük, hogy még sok ilyenben lehet majd részünk.

Zemánn Éva 11.B