Iskolánk 2023-ban adott be pályázatot Az Oktatási Hivatal Bázisintézménye cím elnyerésére. Az Oktatási Hivatal által kiírt pályázaton - a Pedagógiai Oktatási Központ és a bíráló bizottság javaslatai alapján - az Oktatási Hivatal köznevelési elnökhelyettese a magas szakmai színvonalú pályamunkák közül a Szekszárdi Garay János Gimnáziumot érdemesnek ítélte Az Oktatási Hivatal Bázisintézménye cím viselésére.

OHB

A bázisintézmény olyan megyei, járási, esetleg országos szinten magas presztízsű hagyományokkal rendelkező, infrastruktúrában a feladatellátáshoz megfelelő módon felszerelt, egyedi, más intézmények számára is példaértékű, működésében koherens, befogadó, gyermekközpontú pedagógiai gyakorlattal, szakmai módszertani, szervezeti kultúrával és innovációval rendelkező, és ezt publikálni, valamint szakmai szolgáltatásként átadni képes intézmény, mely alkalmas adott területen magas színvonalú, hatékony tudásmegosztásra. Olyan intézmény, melyben a jó gyakorlat eredményesen működik mesterpedagógus vagy mesterpedagógus szaktanácsadó, illetve az intézményvezető által kijelölt pedagógus közreműködésével.

Az Oktatási Hivatal Bázisintézménye cím viselése megtisztelő mind az intézmény vezetése, mind a pedagógusok számára, hiszen a jógyakorlatok átadásával tovább fejleszthetjük szakmai tudásunkat.

A bázisintézmény jógyakorlatai:

1. Kutakodók szakkör

A jógyakorlat rövid leírása:

A Kutakodók szakkör célcsoportja: az általános iskolák felső tagozatos diákjai. A szakkör 15 foglalkozásból áll. A résztvevők heti 1 alkalommal biológia, fizika és kémia kísérleteket végeznek: a mindennapok jelenségei mellett látványos kísérleteket is bemutatnak. Ezenkívül természettudósaink munkásságáról, környezetvédelmi világnapokról is megemlékezünk. Megismerhetik a tanulók azon helyi intézmények, civil szervezetek munkáját is, ahol természettudományos végzettségű szakemberek dolgoznak. A szakkör lezárásaként versenyt szervezünk, ahol a tanulók kísérletezésben szerzett jártasságát mérhetjük fel. Programjainkra szeptemberben a Kutatók éjszakáján és a Mozgó laborral hívjuk fel a figyelmet. A szakköri foglalkozások helyszíne iskolánk természettudományos laborja, a foglalkozásokat gimnáziumunk természettudományi szakos tanárai tartják két laboros kollégánk valamint a természettudományi fakultációs csoportok diákjainak segítségével. A szakkör célja: a természettudományos tantárgyak népszerűsítése az általános iskolások felső tagozatosai körében, szakmai továbbképzés pedagógusok számára.

2. Tehetségtáborok történelemből és matematika tantárgyakból a határon túli partneriskola részvételével

A jógyakorlat rövid leírása:

Célcsoport: gimnáziumi képzésben résztvevő magyar és határon túli diákok táboronként 20 diák (elsősorban 11. és 12. évfolyamosok) és pedagógusok (4-5 fő)