Partneriskoláink

Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár 
Igazgató: Schuller Hajnal

Intézményünk a legrégebbi és legintenzívebb kapcsolatot a  Lyceummal ápolja, immáron több mint 30 éve.

Báthory István Elméleti Líceum egyike Kolozsvár legrégebbi középiskoláinak.
Báthory István célja az volt, hogy a hazai műveltséget iskolák alapításával növelje. 1579-ben hívta a jezsuita rendet Kolozsvárra az iskola létesítésére. Az intézményt a jezsuita rend feloszlatása után 1776-ban a piaristák vették át, hivatalos neve: Királyi Akadémiai Líceum. A jelenlegi Farkas utcai épület 1817 -  1821 között épült, Friedrich Thallinger tervei alapján.
Az 1948-as tanügyi reform során államosították. 1999-től hivatalosan is az alapítója nevét viseli.

Az intézmény híres tanárai voltak:

  • Baróti Szabó Dávid költő
  • ifj. Xantus János földrajztanár
  • Jósika Miklós
  • Kuncz Aladár
  • Mikes Kelemen
  • Passuth László
  • Pázmány Péter

 

Az intézmény mellett működő “Theodidaktos” Humanitárius Alapítvány megfelelő tanulási feltételt és életkörülményt, valamint vallásos, erkölcsös nevelést biztosít azoknak a vidéki diákoknak, akik Kolozsváron valamelyik magyar tannyelvű gimnázium osztályába járnak.

Kapcsolataink kezdetben versenyeken való részvételekre terjedtek ki. A Lyceum diákjai 90-es évek közepétől folyamatosan és igen sikeresen szerepeltek a Kőrösi Csoma Sándor Földrajzversenyen, 2008-tól pedig „ Az én Pannóniám” vers-és prózamondó versenyen. Diákjaink pedig a Báthory napok állandó résztvevői voltak. Ezt folyamatosan egészítették ki az egyéb tapasztalatszerző látogatások, osztálykirándulások.

2010-et követően kiemelt szerepet kapott a tehetséggondozás. A kapcsolatok nemcsak folytatódtak, hanem jelentősen kibővültek, szerte ágazóbbak lettek. A Garay-és Báthory napos projektek kiegészültek a különböző pályázati programok tehetségtáboraival matematikából és történelemből, a 2013-ban induló Határtalanul program keretében a közvetlen diákcserékkel. Mindezek eredményeként új alapokra helyeztük az együttműködésünket, kibővítettük azt a tantárgyi tehetséggondozás, fejlesztés területeire. Garaysták százai táboroztak már Torockón is és tekintették meg Kolozsvárt. Itt döbbenhettek rá arra, hogy igen is a magyar állam és nemzet határai nem esnek egybe. Számos barátság szövődött diákjaink között, akik mindig tele élménnyel és értékkel tértek haza a kincses városból. Ezek a látogatások nagyban hozzájárultak a határon túli magyarság megismeréséhez, nemzettudatunk erősödéséhez.

Torockó (Máté István)

Az együttműködés egyik ösztönzője a partneriskola részéről Vizi Imre (1936-2020) egykori aligazgató, a Theodidaktos Alapítvány elnöke volt.

Óbecsei Gimnázium 
Igazgató: Miodrag Basarić

Az Óbecsei alsófokú Gimnáziumot 1925-ben alapították, mellyel a helybéliek régi vágya teljesült. Már a kezdetektől vegyes gimnáziumként szerb és magyar tannyelvű tagozatok működtek.

A magyar nemzetiségű tanulók magyarországi versenyeken is folyamatosan részt vesznek. Különösen jelentős a magyar kulturális örökség és irodalmi nyelv ápolása.

Állandó résztvevői továbbá a Vajdasági Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének, melyet már 38 éve Óbecsén szerveznek meg.

Intézményünk 2008-ban vette fel hivatalosan a partneri kapcsolatot az intézménnyel. A kapcsolat felvételében nagy szerepet játszott a Szekszárd város és Óbecse közti kiváló partnerkapcsolat.

Az intézményi együttműködés célja: kölcsönös részvétel a különböző versenyeken, valamint nemzetközi projektekben, tanulók kölcsönös tapasztalatszerző látogatása.

Egy emlékezetes osztálykirándulás (Pacheco Liliana és Juhász Gergely)

 

 


Ellenthal Gymnasium 
Bietigheim-Bissingen

Igazgató: Nicole Stockmann/Lutz Kretschmer

A Szekszárd város és Bietigheim-Bissingen közötti kiváló partnerkapcsolatoknak köszönhetően együttműködés alakult ki a Garay János Gimnázium és az Ellental Gimnázium között. Ez a kapcsolat elsősorban az évenkénti tanuló cserében nyilvánult meg. Ennek keretében a gimnázium diákjai egy hetet töltöttek szekszárdi társaiknál, ezt követően a garaysták látogattak el Bietigheim-Bissingenbe. A látogatások nemcsak kiváló nyelvgyakorlási lehetőségeket jelentettek, hanem az ország kultúrájának, szokásainak, mindennapjainak megismerését is.

 

Felélénkítik a gimnáziumok a kapcsolatot

 

Eine Woche mit den deutschen Austauschpartnern


Nagyberegi Református Líceum

Igazgató: Kovács András
Lelkész-igazgató: Tóth László

A Nagyberegi Református Lyceum a „legifjabb” partneriskolánk. 2014-ben írtuk alá együttműködési megállapodásunkat.

Együttműködési megállapodás

A Lyceum diákjai folyamatos résztvevői a Kárpát Medencei Kőrösi Csoma Sándor Földrajzversenyünknek, több alkalommal szerepeltek sikeresen a gimnázium által meghirdetett „Az én Pannóniám” vers-és prózamondóversenyen.
Együttműködésünkben kiemelt szerepet játszik a tapasztalatok átadása a tehetséggondozás terén. 2013-tól a Határtalan pályázati program keretében a Lyceum diákjai is megismerhetik intézményünket, Tolna megyét, illetve a Garay gimnázium pedagógusainak és diákjainak is lehetősége nyílik a Magyarországgal határos, mégis sokak által kevésbé ismert Kárpátaljai régió felfedezésére.

Északkeleti határokon túl

Adományozó levél

 

Öregdiák Szövetség
Elnöke: Posta Zoltán

A Öregdiák Szövetség a szekszárdi Garay János Gimnázium volt növendékeinek, tanárainak, pártfogóinak társulása.

Célja: a gimnázium volt növendékei között az összetartozás, baráti viszony kialakítása, ápolása, az intézményhez való kötődés elmélyítése, egymás segítése, támogatása.

Feladatának tekinti
-         a volt növendékek Alma Mater szellemben történő összefogását;
-         az iskolához való kötődés ápolását;
-         a barátság, összetartozás szellemének erősítését;
-         az iskolai hagyományok ápolását.

A Diákszövetség kiemelt rendezvénye az évenként megrendezésre kerülő öregdiák találkozó.